Jak naplánovat svatbu a nezbláznit se

Jak naplánovat svatbu a nezbláznit se
16.08.2016
Zdravím všechny nevěsty! Jmenuji se Darina a budu se letos vdávat. Už letos? Jo, letos. Přesně za měsíc. Ale jsem v klidu. Nepropadám šílenství ani hysterii. Divné, že? “Svatební sezóna je v plném proudu!” Vybafne na mě zrovna včera titulek jakéhosi článku....

Zdravím všechny nevěsty! Jmenuji se Darina a budu se letos vdávat. Už letos? Jo, letos. Přesně za měsíc. Ale jsem v klidu. Nepropadám šílenství ani hysterii. Divné, že?

“Svatební sezóna je v plném proudu!” Vybafne na mě zrovna včera titulek jakéhosi článku. “Hm, to už bych měla asi taky něco začít dělat, když se letos vdávám”, napadne mě. Naštěstí umím zachovat klid a tak si raději naliju víno, u jehož popíjení mívám ty nejlepší nápady (přece). Tímto způsobem jsem vybrala svatební pozvánky, šaty, kytku, datum svatby, no… vlastně všechno.

 

A co tím chtěl básník říct? Zachovejte si smysl pro humor a zdravý nadhled. Jsou to ti nejlepší a nejspolehlivější plánovači svateb na světě. Pokud potřebujete pomoc, řekněte si o ni rodině, kamarádům nebo třeba i svatební agentuře. Prosba o pomoc není žádná hanba. A jak se říká: “Žádný učený z nebe nespadl.”

 

Dokonalá svatba (ne)existuje

Zasnoubená jsem rok a půl, takže ono “do roka a do dne” krapet nestíhám, ale i přesto – svatba bude! Jako malá jsem snila o skromné svatbě v kostele, v bílých šatech, se spoustou diamantů, koní, limuzín, vycvičených pudlů a kapelou Kelly Family. Pořád mám ten obraz před očima, jak kráčím uličkou za svým vyvoleným (ale hlavně v těch princeznovských šatech, že jo). Všichni upřeně pozorují mě a taky mě a ještě mě. Tenhle obraz se rozplynul v den mých třicátých narozenin. Teď už mi stačí, když se vdám z lásky (“Ha ha ha!”).

 

Faktem je, že dokonalá svatba neexistuje. Vždycky se něco po… wait for it… kazí. Netrapte se maličkostmi. Raději se nad všechno zvesela povzneste!

 

Stanovte datum, ostatní už přijde samo

Svatbu každá z nás prožívá jinak. Máme rády jiné věci, jiné styly. Nejlepší však je, když si do ničeho nenecháte mluvit a uděláte si vše podle sebe, ve svém tempu. Na rozjezd vám pomůže, když s přítelem stanovíte datum svatby. V našem případě to nebylo nic složitého, protože oba milujeme podzim – babí léto. A tak bylo září jasnou volbou. Nabízela se sobota, abychom hostům příliš nekomplikovali život, když už si ho dobrovolně komplikujeme sami.

Ententýky dva špalíky

Seznam hostů není od věci. My jsme chtěli malou svatbu jen s těmi nejbližšími. Bohužel nám počet hostů každým dnem narůstá, a zřejmě nezbude nic jiného, než nemilosrdně škrtat. “A co Petr? Petra nepozvem?” “Ne, nevrátil mi ještě pořád kazetu Nirvany, co jsem mu půjčila na základce!” Ano, přežijí jen ti nejsilnější.

 

Kde si řeknete své “ano”

Opět záleží na tom, co je vám blízké. Variant je spousta. Můžete mít svatbu při zpěvu ptáků na louce (jen bacha, kam šlapete). Jestliže si potrpíte na klasiku a Zdrávas Maria, nabízí se kostel. Pokud se těšíte spíš na samotnou veselici než obřad, zvolte radnici – tam s vámi budou rychle hotoví. My jsme se rozhodli pro kostel. Miluji tamní atmosféru a vůni kadidla.

1kostel

Kostel svatého Jiljí v Brně – Líšni. Tady bude naše svatba.

Veselici jsme chtěli venku a tak se i stalo. Vybrali jsme malý hostinec u lesa s názvem Ranč U Jelena, kde všechno voní dřevem a uzeným masem. Takový malý ráj na zemi. Rozhodně s obvoláváním a obcházením míst neotálejte. Ty nejlepší jsou brzy fuč.

Barevné ladění svatby, dekorace a doplňky

“Do jaké barvy ladíte svatbu?” Ptá se mě kadeřnice. “Do bílé,” vyhrknu zběsile, ale hlavou se mi honí myšlenky typu: “To jako musím do nějaké barvy ladit svatbu?” Ano, jsem asi nudná, ale neumím si krom bílé, šampaňské či slonovinové kosti jinou barvu představit. Dekorace a doplňky se mi hrozně líbí v jednoduchém stylu – s nádechem vintage. Miluju jemně nazdobené sklenice s květinami, lampiony, světelné řetězy a svíčky. Všechno, co potřebuju, jsem našla v e-shopu Bella Rose. Prodávají spoustu doplňků pro svatbu právě takovou, jakou chci já. Přirozenou, jednoduchou a veselou.
                                                                                        3světýlka  4světýlka

Tohle mi bude svítit na svatbě. Venkovní žárovky z obchodu BellaRose.cz.


5fotorekvizity
Věřím, že při focení bude legrace. Rekvizity také z oblíbeného obchodu.

 

V přírodním duchu budu vyrábět i svatební oznámení, aby všechno pěkně ladilo. Pokud jste na tom podobně jako já, navštivte Fler.cz, kde se to originálními pozvánkami na svatbu jenom hemží, a nechte se inspirovat.

 

Svatební kytička bude z lučních květů, mechu a kapradí. V tomhle můj vkus absolutně splňuje e-shop Kvitizlesa.cz, na který jsem poukázala svému příteli. Svatební kytici totiž řeší ženich!

 

Svatební šaty než bys řekl švec

“Nebudu se vdávat přece nahá, co by tomu řekl pan farář? Jde se pro šaty!” A šaty byly rázem na světě. Dobře, poněkud jsem tuhle část zkrátila. Jenže nad moje očekávání jsem opravdu sehnala šaty během půl hodiny. Důležité je tuhle záležitost příliš dlouho neodkládat, protože se taky může stát, že přijdete s křížkem po funuse.

 

Svatební šaty si sežeňte alespoň půl roku dopředu, protože měsíc před svatbou pro vás bude k dispozici maximálně pytel na brambory – v tom jsem měla štěstí – naštěstí! A ještě jednu radu vám dám. Vyzkoušejte si různé střihy a typy šatů. Co se líbí vám, nemusí úplně lahodit očím druhých, až si to na sebe oblečete. Když si vyberete střih, který vám sedne, můžete dokonale zdůraznit své přednosti a naopak skrýt nedokonalosti. Ano, svatební šaty umí dělat zázraky a velká prsa!

 

Vyfoť mě, ale ať vypadám hubeně!

A víc bych k tomuto tématu ani nemusela dodávat – známe to všechny. Výhra v loterii je, když vám svatbu nafotí kamarád, který vás dobře zná, a ještě to docela válí s foťákem. Umí totiž zachytit situace a okamžiky, které zůstávají cizím očím skryté. Když zvolíte někoho zvenčí, projděte si jeho práci. A až ucítíte v žaludku lehké sevření, tak už vytáčejte jeho telefonní číslo.

 

Tímto prstenem…

Prstýnky jsou jediná věc, na kterou ještě čekáme. Ale jedno víme. Budou dva, budou kulaté, a budou na nich naše jména a datum svatby pro případ, že jednoho z nás potká pan Alzheimer.

 

To je konec, přátelé. Snad jsem vás trochu uklidnila a možná i pobavila. Berte vše s humorem, a nenechte se ničím otrávit (a to ani alkoholem). Užijte si svůj den naplno!

 

Článek připravila Darina Bulvová, budoucí nevěsta a milovnice doplňků z obchodu BellaRose.cz.